Як змінити країну – жорсткий рецепт

Система влади та управління в державі розбалансована та неефективна. Вона потребує жорстких та докорінних змін. Саме тому я, як офіцер, громадянин України та патріот, прийняв складне і відповідальне рішення балотуватись в Президенти України.

Я не вважаю, що сильна президентська влада є загрозою демократії, натомість теперішня система формування влади, за якої значний вплив має олігархія та несвідомі та безвідповідальні громадяни, є нівелюванням демократії. Формування влади повинно здійснюватись через усвідомлений вибір громадян без впливу звичних нам маніпуляцій та зовнішнього впливу.
Більше того, влада, яку обирають люди, повинна мати виключно захисну та сервісну функції, бути абсолютно прозорою та підзвітною громадянам. Для посадовців повинні бути впроваджені ефективні мотиваційні чинники та встановлені критерії та індикатори ефективності діяльності. І, безперечно, повинна бути персональна відповідальність посадовців за збитки громадян та суб’єктів господарювання внаслідок їх діяльності чи бездіяльності.
Усі ці моменти та багато інших повинні бути зафіксовані в основному законі України – Конституції. Зараз цього немає. Головна проблема в тому, що Україна не пройшла установчий етап державотворення. Конституція 1996 року стала не суспільним договором, а ситуаційним компромісом між тодішнім президентом Л.Кучмою та посткомуністичною більшістю Верховної Ради.
Саме тому спеціальним органом установчої влади громадян, обраним самими громадянами, необхідно ухвалити нову Конституцію України саме як Суспільний договір з наступним затвердженням цього тексту на всенародному референдумі.

Такий шлях буде прописаний у відповідному законопроекті, підготовленому на базі законопроекту №3781, який вже зареєстрований в парламенті.
Окрім зміни Конституції, необхідно змінити або створити заново та ухвалити велику кількість законів, щоб перезапустити державу. Насамперед щодо інституційної реформи на перехідний період, підвищення обороноздатності та взагалі реформи сектора безпеки та оборони, судової реформи, фіскальної реформи, тощо.
У їх розробці мають брати участь експерти та представники громадянського суспільства, а на час їх ухвалення повинен працювати перехідний Уряд. Він повинен забезпечити безпеку країни, навести порядок, провести тотальну інвентаризацію та впровадити системні трансформаційні реформи та передати країну новим, сформованим за новою Конституцією органам влади та управління.
Формування такого Уряду має відбуватись на основі чіткого визначення завдань для нього. Одним з головних завдань перехідного Уряду є проведення повної комплексної інвентаризації та систематизації всіх наявних ресурсів. Зокрема, повної та публічної інвентаризації, аналізу та оцінки об’єктів соціальної інфраструктури та життєзабезпечення громадян, включаючи об’єкти ЖКГ, енергетики, транспорту, промисловості, тощо; проведення інвентаризації та прозорої дооцінки приватизованого майна з урахуванням здійснених новими власниками інвестицій та капіталовкладень, виконання ними інвестиційних угод у разі наявності та впровадження процедури приватизаційних доплат або реприватизації з компенсацією вкладень у випадках встановлення великої розбіжності.

Країні потрібне завершення судової реформи, яке має відбутись вже відповідно до нової Конституції. На перехідний період необхідно забезпечити якісне кадрове оновлення суддівського корпусу. Буде проведене й кадрове оновлення прокуратури, а також разом з провідними міжнародними експертами впроваджена її інституційна реформа.
Паралельно з цим необхідно активізувати інтеграцію України до ЄС та максимально прискорити набуття Україною членства в НАТО, а також впровадити стандарти НАТО в ЗСУ.
Це лише незначна частина програми кандидата Кривоноса, але це першочергові кроки, які повинні бути зроблені. У наступній колонці – детально про реформування ЗСУ.

Сергій Кривонос

і

ютос