Артем Ловягін: “Національна ідея – це консолідація нації для певних здобутків”

Молодіжний табір зібрав десятки  молодих  люди з усієї країни, які мали на меті  визначити, яка має бути національна ідея сучасної України.

Артем Ловягін, голова правління ГО “Гуманітарна ліга”:

“Чіткого визначення національної ідеї поки що не існує. Поговорюють навіть, якщо комусь вдасться сформулювати визначення національної ідеї, то він отримає нобелівську премію.

Але із усіх трактувань, найчастіше звучить: національна ідея – це концентрований вираз національних інтересів та почуттів, форма духовного самоусвідомлення, показник того, як народ усвідомлює себе, свою роль і місце у світі.

Яким не було б визначення даного духовного феномену, і за формою, і за змістом – суть одна, в першу чергу, консолідація нації для певних здобутків.

Одне із головних завдань національної ідеї є здобуття народом, нацією своєї власної держави. Тут поняття народ і нація – фактично одне і те саме, різниця тільки в тому, що нація більш модерна і осучаснена модель суспільства – воно стратифіковане, в якому присутні еліта, середній клас, інтелігенція тощо.

Так само як і просте розуміння патріотизму і націоналізму. Патріот – це той, хто ставиться лояльно, з повагою  до своєї країни, нації, держави. Націоналіст – те саме що і патріот, тільки відчуття приналежності до нації більш гостріші та емоційніші.

Здобувши державну незалежність, національна ідея переходить в нову фазу консолідації нації. Оскільки завдання змінилися, потрібно вже не здобувати, а будувати, розвивати, досягати нової мети, як незалежна держава.

Багато хто в Україні вважає, що українська національна ідея слабка. Можливо, вони мають рацію. Так, розібратися у нашій українській національній ідеї не просто. Багато що потрібно з’ясувати, наприклад: хто є, чи стане головним носієм української ідеї, хто її пропагуватиме – еліта, політичні сили, партії, громадські організації, держава, ЗМІ? За рахунок чого відбуватиметься консолідація – патріотизму громадян, циркулярів чиновників чи пожертви відчайдухів?

Ось, наприклад, уже протягом кількох років політики мусують ідею про об’єднання українського народу, але народ уже давно об’єднаний, тільки знаходяться сили, які спекулюють на роз’єднанні.

Для того щоб українська національна ідея розгорталася швидше, потрібно державі, в першу чергу,  потурбуватися про прийняття законів і Програм із повернення із-за кордону українських громадян – заробітчан.

Якщо такі Програми функціонуватимуть, до України повернеться не один мільйон висококласних спеціалістів. Це люди з іншим мисленням та зміненим менталітетом, за кордоном вони не намагаються вкрасти, а заробляли собі на життя чесною працею, те саме робитимуть і в Україні. Треба щоб вони брали участь у виборах до місцевого самоврядування, і навіть до Верховної Ради, прийшли на державну службу, зайнялися бізнесом тощо.

По-друге,  для консолідації нації  треба  розробити  державні соціальні програми   для  розвитку спорту, освіти, молоді, культури, бізнесу, як це робиться в інших державах .  Але для цього потрібно щоб працювали українські закони – тоді можна буде  розбудовувати  економіку, залучати різноманітні інвестиції, адже  економіка –  основа державності. Буде  економічно сильна держава  – тоді у молоді виникне  віра у своє майбутнє в Україні.

Українська національна ідея – це не абстракція, її функція зміцнити націю і покращити життя. Носіями української національної ідеї можуть бути люди з різними поглядами, різних національностей, різної партійної приналежності, різних релігійних вподобань і таке інше.”

Прес-служба ГО “Гуманітарна ліга”

і

ютос