Реванш Ахметова. Як олігарх помстився ОПЗЖ на місцевих виборах за парламентські

Не чужі Рінату Ахметову політичні проєкти і зміцнілі місцеві князьки завадили тріумфу партії Медведчука і Бойка

Рінат Ахметов

Як Ахметов зіпсував картину ОПЗЖ

Насамперед варто зазначити, що, незважаючи на лідируючі місця в гонці за кілька облрад, в міськрадах великих міст у ОПЗЖ все набагато гірше, і одна з причин цього — конкуренція з боку проєктів Ріната Ахметова. Олігарх, який минулого року побив горщики з колишніми соратниками і програв з “Оппоблоком” парламентські вибори, жадав реваншу, і в певному сенсі він його отримав.

Зокрема, зіпсував можливе торжество ОПЗЖ, відібравши у неї частину електорату, проєкт мера Запоріжжя Володимира Буряка “Єднання”, за нього віддали голоси 25,2% містян, в той час як ОПЗЖ взяла всього 14%. На виборах мера, схоже, Буряк перемагає в першому турі, набравши близько 60% голосів. Звичайно, тісні зв’язки мера з Ахметовим і його підтримка зіграли в результаті “Єднання” важливу роль.

Багаторічний мер Кривого Рогу Юрій Вілкул, давній соратник Ахметова, теж лідирує на виборах мера — за нього віддали голоси 43% криворіжців, а за його “Блок Вілкула” проголосували 33% виборців, у той час як за ОПЗЖ проголосувало всього 11%. Утім, останнім часом, як пишуть місцеві ЗМІ, Вілкул пішов в окреме плавання, і високі результати на виборах допоможуть йому в торзі як з колишнім патроном, так і з партією влади.

Зіпсована картина в Маріуполі. Там партія місцевого мера “Блок Вадима Бойченка” набрала 45%, випередивши партію Медведчука — Бойка на 15%. Сам же Вадим Бойченко, який вважається креатурою Ахметова, виграв вибори з результатом 68%, випередивши конкурента від ОПЗЖ на цілих 46%.

Що стосується інших великих міст Донбасу, то, наприклад, в Лисичанську вже в першому турі переміг висуванець “Опозиційного блоку”, в. о. директора шахти ім. Капустіна ВАТ “Лисичанськвугілля” Сергій Шилін, який набрав 52%. У Рубіжному, що утворює єдину агломерацію з Сєвєродонецьком і Лисичанськом, також переміг кандидат від “Опозиційного блоку” — Сергій Борзих, який набрав 67%.

Словом, так чи інакше, соратникам Ріната Леонідовича та його партії вдалося дуже зіпсувати результат ОПЗЖ на сході, додавши в медведчуківську бочку меду велику ложку дьогтю.

Місцеві партії проти Медведчука і Бойка

Крім реваншу Ахметова, знизило результат ОПЗЖ і домінування місцевих партій і блоків в базових для партії Медведчука регіонах. Так, у Харкові найбільше представництво в міськраді отримав “Блок Кернеса — Успішний Харків”, який набрав 39%, тоді як у ОПЗЖ всього лише 16%. В Одесі партія мера Геннадія Труханова “Довіряй справам” набрала 23%, а ОПЗЖ — 22%. У Дніпрі партія мера Бориса Філатова “Пропозиція” отримала 28%, а ОПЗЖ — 17%.

Фактично такий стан речей підтверджує те, що в останнє десятиліття в Україні спостерігається тенденція до зростання авторитету і впливу місцевих політичних лідерів, а також мерів міст і створюваних навколо них партій. Всі вони, по суті, не мають яскраво вираженої ідеології і акцентують увагу на регіональному порядку денному, чудово розуміючи, які можливості дає місцевому самоврядуванню децентралізація.

Тенденція до зміцнення місцевих еліт стосується і міст Донеччини та Луганщини, де ОПЗЖ програла вибори мера в ключових містах. Так, найбільшу кількість голосів виборців в Сєвєродонецьку отримав самовисуванець, чинний мер Валентин Казаков — 26,4%, а його найближчий суперник, ексмер Сєвєродонецька, також самовисуванець Володимир Грицишин — 23,1%. У Краматорську у другий тур виборів міського голови вийшли самовисуванець Олександр Гончаренко з 48,61% і чинний мер Андрій Панков з 37,75%. У Бахмуті беззастережно лідирує самовисуванець Олексій Рева. В Лимані, Мирнограді і Добропіллі — представники партії “Порядок” Олександр Журавльов, Олександр Брикалов і Андрій Аксьонов відповідно. (За “Порядком” стоять гроші колишніх “регіоналів” обласного рівня управління часів Януковича з міліцейської та прокурорської вертикалі.) В Покровську перше місце у кандидата “За майбутнє” Руслана Требушкіна. Кандидати ОПЗЖ гарантовано перемагають тільки в Костянтинівці і Дружківці.

Тому загалом, на тлі провалу правлячої партії на місцевих виборах, головними переможцями можна назвати зміцнілі місцеві політичні еліти, а не проросійську ОПЗЖ. До слова, якщо “слуги” можуть отримати своїх мерів у Полтаві та Житомирі, то ОПЗЖ не зможе записати собі в актив жодного градоначальника обласного центру.

Важливу роль в дробленні електорату ОПЗЖ зіграла і “Партія Шарія”. За даними екзитполів, вона набирає понад 7,5% голосів в Одесі, близько 5,5% в Миколаєві і проведе своїх депутатів до міськради Харкова і Маріуполя.

Якщо ще півроку тому складалося враження, що ОПЗЖ захопила весь Донбас і може захопити ще й південь країни, то тепер завдяки не чужим Ахметову проєктам і успіхам місцевих князьків її лідерство аж ніяк не виглядає беззаперечним. А можливі коаліції з місцевими партіями і “слугами” будуть розмивати ідеологічну базу ОПЗЖ і дезорієнтувати ватний електорат.

 

і

ютос