Олексій Неіжпапа -Англійський варіант ракетного катера нас не влаштовує

Британська пропозиція щодо модернізації Військово-морських сил України, що передбачає, крім іншого, будівництво ударних одиниць – восьми ракетних катерів, зустріла несподіваний опір з боку командування ВМСУ.

Про це «Думській» повідомили джерела в національному флоті.

Після того, як президент підписав у Лондоні знаменний меморандум, командувач ВМСУ Олексій Неіжпапа провів нараду в Миколаєві з керівниками та менеджерами судноремонтних підприємств регіону, де вельми невтішно відгукнувся про характеристики запропонованих британцями катерів, назвавши їх «класними яхтами».

Основні тези контр-адмірала були такі: «Англійський варіант ракетного катера нас не влаштовує, це – класна яхта, не більше. Завдання цей ракетний катер не виконує, тому, якщо взяти його за основу, то треба доопрацювати ».

Заява Неіжпапи викликала бурю емоцій в середовищі військових.

Джерела кажуть, що Олексій Неіжпапа всього лише ретранслює позицію свого безпосереднього керівника, генерала Руслана Хомчака, який напередодні зустрічі в Миколаєві проводив селекторну нараду з командувачами видів і родів Збройних сил і теж висловив сумнів у характеристиках британських катерів.

Є версія, що командування Збройних сил лобіює інтереси Миколаївського дослідницько-проектного центру кораблебудування (ДПЦК) – єдиної на сьогодні державної організації, що займається розробкою проектів військових кораблів.

Однак треба розуміти, що реальних успіхів у цього підприємства небагато. Єдиний за тридцять років проект, доведений до втілення в металі, – річковий, по суті, катер проекту 58155 «Гюрза-М», побудований в кількості восьми екземплярів, але має купу недоліків, включаючи завищену ціну.

Десантно-штурмові «Кентаври», створені на його основі, вже майже два роки проходять заводські випробування і до сих пір не прийняті до складу ВМСУ, так що говорити про їхні реальні бойові якості поки рано. Нічого більше ДПЦК поки запропонувати не може. Всі інші проекти, повторимося, залишаються на папері, і їх реалізація в найближчим часом виглядає сумнівною.

Ще один важливий момент – озброєння. Керівництво Генштабу і ВМСУ продовжують наполягати на тому, щоб катери були оснащені вітчизняними протикорабельними ракетами «Нептун». Однак морського варіанту цієї ракети немає і не з’явиться в найближчі роки: мало того, що сама розробка вимагає часу, так ще й грошей на неї не виділяли і поки не збираються.

Тим часом піддані королеви Єлизавети II готові поставити Україні перші катера вже через рік після підписання контракту, причому з готовою ракетою, яку ми самі виберемо. Шість з восьми кораблів повинні будуватися в нашій країні.

Ну і last but not least. Вибравши Великобританію в якості головного партнера ВМСУ, Україна отримує найпотужнішого союзника, готового надавати нам всебічну допомогу, не тільки військову. Відмовлятися від цього – безумство. Втім, не виключено, що у людей, що стоять на чолі держави і флоту, зовсім інші мотиви.

Недозаперечення, напівпідтвердження:

Після виходу цього матеріалу на Думській, прес-служба флоту опублікувала спростування: мовляв, викладене в замітці – брехня від початку і до кінця.

Тим часом те, що робоча нарада в Миколаєві була і там прозвучали досить невтішні відгуки про проект катера, який хочуть робити британці, нам підтвердило відразу кілька джерел в ВМС. І слова про «великі яхти» на зустрічі, дійсно, звучали.

Водночас, як стало відомо вже після публікації, далеко не всі фахівці вважають, що контр-адмірал Олексій Неіжпапа неправий.

Важливий момент: за словами джерела, піддані її величності не пропонують щось, що вже було втілено в металі: проект абсолютно новий, ні для однієї країни світу таких катерів ще не робили.

Крім того, той факт, що фінансувати будівництво буде Туманний Альбіон, не означає, що ВМСУ просто зобов’язані зупинитися на його проект: програма українсько-британська, флот є замовником і має право сам вибрати те, що йому потрібно. Це предмет переговорів, які тільки почалися.

і

ютос