ООН зробила доленосну заяву про статус Севастополя

Рада Безпеки ООН 20 липня 1993 року визнала постанову російського парламенту про статус Севастополя нечинною. Цим зірвали першу спробу анексії українського міста, зазначають Патріоти України.

Спершу про його “російський статус” заявив президент Борис Єльцин на мітингу в Липецьку. Парламент 9 липня прийняв постанову, якою незаконно затверджував “російський федеральний статус міста”.

Уряду було наказано розробити державну програму по забезпеченні Севастополя та провести з українським Кабміном переговори про розміщення головної бази Чорноморського флоту. Центральний банк мав подбати про фінансування окремих статей міського бюджету. Федеральний статус Севастополя хотіли закріпити в конституції Російської Федерації.

Україна відреагувала миттєво. Скликали засідання Редбезу ООН на якому підтримали територіальну цілісність України і постановили, що зазіхання Росії суперечать двостороннім угодам 1990 року, а також Статуту ООН. Постанову визнали такою, що не має юридичної сили і підтвердили український статус Севастополя.

Борис Єльцин заявив, що йому соромно за рішення парламенту. Підтримало його і МЗС Росії.

1992 року після розпаду СРСР Чорноморський флот перейшов під контроль України за територіальною приналежністю. У флоті було 833 судна. 9 червня 1995-го в Сочі президент України Леонід Кучма та Росії Борис Єльцин підписали угоду про розподіл флоту, за якою Україна отримала лише 18,3% кораблів.

і

ютос