Китайський архітектурний пейзаж 18–20 століть з колекції Музею Ханенків

виставка

ПАЛАЦ У ГОРАХ

Китайський архітектурний пейзаж 18–20 століть з колекції Музею Ханенків

30.03.-13.05.2018

 

Відкриття:

29 березня о 17.00 у виставкових залах за адресою: вул. Терещенківська, 15.

 

На виставці буде представлено близько 30 старовинних китайських сувоїв, які належать до жанру архітектурного пейзажу цзє хуа – дослівно «малюнок світу». Відвідувачі побачать роботи, які, зазвичай, зберігаються у музейних фондах і недоступні для широкого загалу.

Краєвиди із зображеннями храмів, палаців, пагод, альтанок, мостів,  фігурками вельмож, учених, містян і небожителів, які медитують або спілкуються, розважаються або працюють, дозволять поринути в екзотичний світ Піднебесної.

Кураторка виставки, китаїстка Марта Логвин розповідає про те, що споруди в Китаї зводилися та оздоблювалися за особливими канонами: масивний, нерідко мармуровий фундамент, легкі, часто знімні стіні, високий, уподібнений вигнутим гілкам дерев, схил даху, прикрашений зображеннями міфологічних істот, що мали відганяти лихо і берегти спокій господарів.

Улюбленими мотивами робіт цього жанру є зображення хатинок відлюдників або ж імператорських палаців у природному оточенні. Перші втілювали красу й насолоду усамітнення і простоти, другі – бажання вразити складністю і розкішшю. Однак, яким би не був конкретний намір китайського митця, у творах віддзеркалено його розуміння універсальних законів Всесвіту.

«Художник ставив собі за мету гармонійно поєднати протилежності: раціональне, обчислене, скінченне, рукотворне з неосяжним і непередбачуваним – тобто «зріднити» будівлі з ландшафтом, стихіями і делікатно натякнути на пору року», – говорить Марта Логвин.

Колекція китайського живопису на сувоях Музею Ханенків – найбільша в Україні – налічує понад 300 одиниць. У 1930-40 роках її було зібрано в Китаї подружжям французького дипломата Андре Стефана Жаспара і Таїсії Павлівни Жаспар, котра після смерті чоловіка, у 1959 році подарувала (а частково продала) її до музею.

 

 

Акредитація ЗМІ: Андрій Онищук, відділ освітніх програм та комунікації МХ, panandrush@gmail.com, 044 288 14 50

 

 

 

 

 

Для довідки. Деякі прийоми, які застосовувалися в китайському  архітектурному живописі:

  • специфічні перспектива й проекції: художник розміщував будівлі вздовж уявної осі, вибираючи для кожної споруди найвигідніший ракурс так, щоб виявити найцікавіше;
  • зигзагоподібна асиметрична композиція;
  • живописні «недомовки»: характерною відмінністю китайського пейзажу є відсутність кольору і фактури у зображеннях неба і водойм. Такий прийом стимулював уяву глядача: які барви мало б небо весняним ранком, прозорий чи каламутний потік розбивається об палі, на яких стоять будинки…

і

ютос

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*