Росія в цій ситуації є не аж надто самостійним гравцем

Пробігся міжнародними аналітичним сайтами по темі ажіотажу з цінами на газ. Мої попередні здогадки підтвердилися – це не простий хаос на світових газових ринках, цей “хаос” дуже добре організований.
Причому нагадує початок Третьої Світової війни.
Поки що на економічно-енергетичному фронті – але й попередні світові війни починалися також економічних конфліктів. Просто нам цього ні в школі ні у ВУЗах не розповідали.
Підтвердилася і моє інтуїтивне відчуття того, що головною дійовою особою цього всього є “комуністично-оновлений” Китай.
Тому що ажіотаж газових цін у Європі пояснюється не тільки діями Росії, яка з квітня нинішнього 2021 року фактично заблокувала звичне сезонне і плавне збільшення об’ємів експорту газу, але й тим що Китай, за рахунок попередніх довгострокових контрактів, перебрав на себе значну частину світового імпорту і споживання газу.
Фактично весь туркменський, казахський і узбецький газ, який ще до недавнього закінчення побудови транс-середньоазіатського газопроводу до Китаю, перекуповувала Росія і постачала його в Європу.
Більше того – Китай завбачливо уклав форвардні угоди – за дешевими цінами, із постачальниками зрідженого газу зі США, Канади та інших країн тихоокеанського басейну. які зараз вже не можуть розірвати ці угоди і спрямувати свій газ в “дорогу Європу”.
З огляду на це, все інше , що діється зараз на газових ринках і те що діялося протягом цього – і навіть минулого року починає нарешті отримувати прості і зрозумілі пояснення.
В першу чергу відповідь на питання “А кому це все було вигідно?”
І побудова Кремлем, собі в збиток, газопроводу з Сибіру до Китаю, яким зараз в Китай поставляють газ за ціною … 140$ – і це при тому що ця ціна в Європі вже підстрибує до вартості майже в 10 раз більшої.
І дивні збої з постачанням газу протягом цього року – якісь ще не бачені до цього “аварії” на російських промислах і газомагістралях, та ще більш дивні “затори” в Суецькому каналі та інших напрямках газоперевезеннь.
І добре продуманий та майстерно реалізований протягом 3-років президентства Зеленського фактично повний параліч енергетики України і укладення її перед Росією у позу “баришня лягли і просють”.
А це виявляться просто війна.
Поки що економічна і цієї зими дуже і дуже холодна.
Але такі війни рано чи пізно прагнуть перетворитися в гарячі.
Так це виглядає абсурдно – приблизно так само як виглядав у 1917 році абсурдом Жовтневий переворот у Російській Імперії.
Всі вважали що це щось протиприроднє , випадкове – і швидко закінчиться – ан-ні воно перетворилося у ту криваву баню, яка й досі жахає світ.
Росія в цій ситуації є не аж надто самостійним гравцем.
Навіть те що Росія постачає Китаю свій газ за суто колоніальною, за теперішніми мірками, ціною 140$ означає лише те, що Китай вже бере від Росії те, що йому вже належить.
А Росії пропонується , як в часи Батия – прийняти участь у спільному поході на Захід – тобто в Європу.
Наприклад своєму холопу, який зараз керує Сербією і сьогодні улесливо виступав в Російській Думі – російською мовою, Москва відмовила постачати газ за 240$ – відповідь сувора і безжальна – 700 і вище$.

Володимир Мартинюк

і

ютос