Що відбуватися із постачанням до ЗС України озброєння і військової техніки

Нещодавно відкритих джерел стало відомо про те, що в Міністерстві оборони України розглядається питання щодо закупівлі для забезпечення ЗС України 152-мм самохідної гармати-гаубиці vz.77 “Дана”, виробництва Чехія, для заміни наявних на озброєнні причіпних гармат-гаубиць Д-20 та самохідних гаубиць 2С3 “Акація”.
При цьому наголошується на необхідності підвищення мобільності під час зміни вогневої позиції, з огляду на тактичні прийоми нанесення вогневих уражень по вогневих позиціях артилерійських та реактивних артилерійських батарей, яку застосовують російські окупаційні війська на Сході України.
Зокрема управління РВіА Командування підготовки Командування Сухопутних військ ЗСУ зазначає, що статистика тривалості вогневих нальотів, за витратою боєприпасів, наразі складає 2-4 снаряди на гармату, окрім того підвищення мобільності потрібно для гарантованого забезпечення вогневої відповіді із застосуванням тактичного прийому так званої “артилерійської вогневої каруселі”.
Крім того, наголошується, що “Розглядають можливість закупівлі іноземних виробів типу “KRAB” (Польща)…. На заміну причіпних гармат наразі розглядають питання закупівлі й постачання 152-мм самохідної гаубиці “ДАНА-М2” виробництва Республіки Чехія.” Словом слушних доводів на користь оновлення більш ніж достатньо. Але ось тут і починають виникати питання…
Справа в тому, що однією із головних відмінностей САУ “Дана”/САУ 2С3 “Акація” від 155-мм самохідних гаубиць “CAESAR” та аналогів є не тільки калібр, а й довжина ствола – 28 калібрів (САУ “Дана”/САУ 2С3 “Акація”), проти – 52 калібри (САУ ”CAESAR”, САУ “Богдана” та аналоги), що дозволяє останнім наносити вогньове ураження на майже вдвічі більшій відстані, навіть стандартними боєприпасами.
Цілком зрозуміло, що забезпечення вогневого ураження противника на відстанях, що унеможливлюють вогневий артилерійський контакт у відповідь, за відсутності аналогічних засобів у російських окупаційних військ, може створити суттєві тактичні і оперативні переваги для ЗС України під час проведення операції ОС та суттєво змінити ситуацію на Східному напрямку агресії РФ проти України.
Незрозумілими є прагнення оборонного відомства щодо закупівлі зразків артилерійського озброєння розробленого в 70-х роках минулого сторіччя, виробництво яких припинено в кінці 80-х, від іноземних виробників викликають ще більше питань на тлі інформації, що розроблення 155-мм самохідної гаубиці “Богдана” здійснювалась державним коштом із загальними асигнуванням в понад 140 млн грн на цей напрямок!
ТТХ САУ “Богдана” заявлені виробником значно перевищують ТТХ “Дани” і знаходяться на рівні кращих зарубіжних зразків, значно перевищуючи російські аналоги. Із відкритих джерел також відомо, що тривалий період часу державні випробування дослідного зразка САУ “Богдана” були заблоковані невстановленими наразі особами, з невідомих причин. І тільки нещодавно в ЗМІ з’явилася інформація про відновлення випробувань, яка однак потребує, ще офіційного підтвердження.
Важко обґрунтувати ідею закупівлі 152-мм самохідної гаубиці vz.77 “ДАНА-М2”, артилерійської системи, яку сама ж Чехія наразі розглядає як застарілу артилерійської систему намагаючись реалізувати САУ “ДАНА” третім країнам, водночас власні збройні сили Чехія планує забезпечити 155 мм стандартизованою з країнами НАТО, самохідною гаубицею “CAESAR” (CAmion Equipe d’un Systeme d’ARtillerie), виробництва компанії Nexter, Франція.
Наразі неможливо зазначити які тактичні і оперативні переваги, з точки зору бойових характеристик, вбачаються Міністерством оборони при застосуванні самохідної гармати-гаубиці vz.77 “Дана”, у порівнянні із самохідними гаубицями 2С3 “Акація”.
Однак можна впевнено говорити про чергову незграбну і не дуже прикриту спробу під виглядом модернізації/оновлення артилерійського парку наших Збройних Сил провернути сумнівну оборудку за нез’ясованою наразі кінцевою метою!..
Михайло Забродський

 

і

цікаве