“Білоруська розтяжка” для Путіна

 

Ситуація в Білорусі ставить Путіна перед складним вибором.

З одного боку, діючий президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко публічно пішов на конфронтацію з Путіним, при чому ще до виборів. Арешт бойовиків ПВК Вагнера, домовленості з США щодо закупівлі нафти, фактичний бойкот «інтеграції в рамках Союзної держави РБ і РФ», м’яко кажучи, не додає «бонусів» Лукашенку в очах Путіна. З іншого боку, режим Лукашенко ніколи не буде прозахідним, він є плоть від плоті продовженням російських тоталітарних політичних традицій, він зрозумілий і відносно прогнозований для Кремля.

Білоруські опозиційні кандидати теж мають свої «нюанси». Головний конкурент Лукашенка – Тіхановська – попри свою демократичну прозахідну риторику, має контакти з Кремлем і фінансові вливання від афільованих з Росією структур. Крім того, її чоловік, якого тримають під вартою, є типовим адептом «руского міра», «кримнашистом» з усіма витікаючими звідси обставинами.

Але разом з тим демократичний, проєвропейський майдан в Білорусі ажніяк не входить в плани Путіна. Саме явище майдану в країнах пострадянського простору панічно лякає Кремль, навіть якщо серед організаторів цього майдану будуть лояльні до РФ політики.

Тому в цій ситуації Путін або зробить ставку на контрольований хаос, розпалюючи конфлікт між Лукашенком і опозиційними кандидатами, а потім прийде і «всіх помирить». Тобто, підтримає всіма силами того, хто гарантує максимально проросійський курс Республіки Білорусь. Або ж, в разі неспроможності домовитися на своїх умовах, спробує анексувати частину територій республіки. Тим паче, це не так складно, як здається: проросійські настрої населення східних територій Білорусі є більшими, ніж симпатії до РФ збоку мешканців Донбасу в 2014 році.

Одне можна сказати напевне: імовірна поразка Путіна в Білорусі закінчиться тим, що Кремль запустить радикальні плани стосовно України.

Sergiy Parhomenko

і

ютос