ІЗМАЇЛ ТА АККЕРМАН УКРАЇНСЬКІ КОЗАКИ ЗАВОЮВАЛИ У 1584 РОЦІ!

ВПЕРШЕ ОСМАНСЬКІ ФОРТЕЦІ НА ЧОРНОМУ МОРІ ІЗМАЇЛ ТА АККЕРМАН УКРАЇНСЬКІ КОЗАКИ ЗАВОЮВАЛИ У 1584 РОЦІ!
Близько 2-х тисяч козаків під керівництвом отамана Григорія Лободи атакували турецьку фортецю Аккерман (Білгород-Дністровський) та захопили Ізмаїл у 1584 році.

Представник Ватикана зустрівся з воєводою Речі Посполитої Костянтином Острозьким, а також з дніпровськими козаками Семерія Наливайка, які дислокувалися на Cхідному Поділлі. У листі до Риму від 14 жовтня 1594 року О.Комулович повідомляв, що у результаті переговорів українці спочатку погодилися організувати спільний з молдавським господарем похід на татарські володіння у Північному Причорномор’ї. Але після отримання від представника Ватикану символічної грошової винагороди С.Наливайко відразу ж вирушив на чолі більш ніж 2-х тисяч козаків у напрямку Тягині та Килії.

23 жовтня ватиканський дипломат повідомляв до Відня, що на початку осені на війну проти турків відправилося 12-тисячне військо з східних воєводств Речі Посполитої, в т.ч. 6 тисяч “дніпровських” козаків . Об’єднане козацьке військо на чолі з С.Наливайком, Я.Оришовським та Г.Лободою напало на залежну від Османській імперії Молдавію й оволоділо її столицею Яссами. В результаті цієї перемоги українців, молдавський господар Аарон відмовився від турецької протекції й перейшов на бік християнської коаліції.

Наступного, 1595 р., виконуючи зобов’язання перед Священною Лігою козацькі підрозділи штурмують одні з наймогутніших турецьких фортець у Північному Причорномор’ї – Ізмаїл, Килію та Браїлів.

Влітку того ж року, на запрошення австрійського імператора та угорського короля, С.Наливайко на чолі 2-тисячного загону вже воює проти Османів на землях Угорщини. Це стало однією з перших військових операцій українського козацтва на теренах Центральної Європи.
Зображення:

1) Аккерманська фортеця Османської імперії. Білгород-Дністровський;
Автор: доктор наук Тарас Чухліб

і

ютос