Саакашвілі в уряді: між шансом і фарсом

На позачерговому засіданні, у п’ятницю, 24 квітня, Верховна Рада може призначити Міхеіла Саакашвілі віцепрем’єром з питань реформ. Мало яка фігура в українській політиці поляризує так, як експрезидент Грузії.

До повернення Саакашвілі в українську політику оглядачі ставляться по-різному До повернення Саакашвілі в українську політику оглядачі ставляться по-різному

Колишній президент Грузії й ексголова Одеської обласної державної адміністрації Міхеіл Саакашвілі може повернутися в українську політику. Він повідомив, що президент України Володимир Зеленський запропонував йому стати віцепрем’єром із питань реформ в українському уряді. “У мене також була дуже змістовна і корисна розмова з прем’єр-міністром Шмигалем, де ми детально обговорили всі питання, пов’язані з моєю можливою роботою в уряді”, – написав Саакашвілі у Facebook 22 квітня. Пізніше цю інформацію підтвердили в Офісі президента. “Президент Зеленський вважає, що у пана Саакашвілі є потенціал для підтримки уряду України”, – повідомили агентству “Інтерфакс-Україна” в пресслужбі Офісу президента. У п’ятницю, 24 квітня, на позачерговому засіданні Верховна Рада може розглянути це призначення.

Зірковий час Саакашвілі

Міхеіл Саакашвілі поляризує. Багато хто в Україні називає його “харизматичною особистістю, “великим реформатором”, а дехто навпаки “токсичним персонажем, який все перетворює на цирк”.

Зірковим часом для Саакашвілі були роки з 2004 по 2013, коли внаслідок “Трояндової революції” у Грузії до влади прийшла молода команда реформаторів на чолі з ним. Саакашвілі двічі був президентом Грузії, в Україні і закордоном здобув славу успішного реформатора. Водночас, після закінчення свого другого президентства через кримінальне переслідування Міхеілу Саакашвілі довелося виїхати з Грузії. На батьківщині у “Міхо” досі багато вірних прибічників, які хвалять його реформи і боротьбу з корупцією. Натомість критики закидають йому авторитарні методи правління.

Реформи і конфлікти

Після Євромайдану Міхеіл Саакашвілі перебрався в Україну. Спочатку він був радником тодішнього українського президента Петра Порошенка і вважався його другом. У 2015 році Порошенко надав Саакашвілі українське громадянство як особі, яка “становить державний інтерес”. Тоді ж Петро Порошенко призначив його головою Одеської облдержадміністрації. На цій посаді Саакашвілі вдвічі скоротив апарат адміністрації і запустив в Одесі універсальний центр надання адміністративних послуг.

Під час своєї роботи в Одеській ОДА Саакашвілі увесь час нарікав, що йому заважають працювати і почав сваритися з усім керівництвом країни. Спочатку з прем’єром Яценюком, потім з керівником міністерства внутрішніх справ (МВС) Арсеном Аваковим і врешті – з тодішнім президентом Порошенком. В результаті численних конфліктів Петро Порошенко позбавив Міхеіла Саакашвілі українського громадянства. Державна прикордонна служба не пускала його на територію України, але попри це в вересні 2017 року він потрапив до країни без прикордонного контролю. Через це згодом Саакашвілі затримали в одному з ресторанів у центрі Києва, а Державна прикордонна служба і Державна міграційна служба заявили, що за процедурою реадмісії Міхеіла Саакашвілі повернули до Польщі – країни, звідки він “прибув, порушуючи українське законодавство”.

“Саакашвілі конфліктний. Його конфліктогенний потенціалу може завжди створювати дестабілізуючі виклики і ризики. Але у багатьох українців він асоціюється з реформами і реформаторством та значним управлінським досвідом”, – відзначає політолог, викладач Київського національного університету імені Тараса Шевченка Петро Олещук.

Повернення Саакашвілі може бути ризиком для Зеленського, попереджають оглядачі, вказуючи на конфліктність експрезидента Грузії Повернення Саакашвілі може бути ризиком для Зеленського, попереджають оглядачі, вказуючи на конфліктність експрезидента Грузії

Друге пришестя

Олещук припускає, що асоціювання з реформами, яке виникає в українців з прізвищем Саакашвілі і спонукало нинішнього українського президента Володимира Зеленського дати йому другий шанс. Ще на початку своєї каденції Зеленський повернув Міхеілу Саакашвілі українське громадянство і тепер готовий дати йому владу. “У Зеленського дуже коротка лава запасних. У нього зараз кадровий голод. Залучати нових управлінців без досвіду, як у випадку з Олексієм Гончаруком – це ризик. А ризикувати в умовах економічної кризи і карантину Зеленський вже не хоче”, – припускає Олещук і наголошує, що нині для українського президента критично необхідно для збереження своїх рейтингів та рейтингів своєї політичної сили продемонструвати готовність виконувати обіцянки – втримати країну у кризу і робити болючі реформи.

Утім, фігура Саакашвілі і надалі викликає чимало скепсису. Аналітик фонду Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва Андрій Сухарина вважає, що Міхеіл Саакашвілі не здатен робити справжні реформи. “Саакашвіллі є доволі токсичною персоною, яка навряд чи може принести щось конструктивне. Свого часу у Грузії він був доволі успішним, але все змінюється. В Україні він показав себе некомандним гравцем і я не вірю, що він змінився і може генерувати зміни в Україні”, – каже Сухарина. Він наголошує, що реформи не залежать від однієї людини, а є виключно командною роботою.

“Старший товариш-наставник”?

Експерти не виключають, що Міхеіл Саакашвілі може допомогти Зеленському налагодити комунікацію з суспільством, за що критикують команду нинішнього президента, однак  навряд чи його реформи будуть втілені в життя. “Комунікації – це коник Саакашвілі розказувати довго і яскраво про те, які реформи проведемо вже зараз і надихати. Але далі залежатиме від того, чи матиме він свої політичні амбіції”, – прогнозує Петро Олещук. На його думку, Саакашвілі спрацюється з Володимиром Зеленським, якщо буде для нього “старшим товаришем-наставником”, а не політичним конкурентом.

Як пише видання “Дзеркало тижня, Міхеіл Саакашвілі заявив представникам української влади, що не має політичних амбіцій в Україні, а лише чекає наступного виборчого циклу в Грузії, аби повернутися в грузинську політику. На своїй сторінці у “Фейсбук” Саакашвілі написав, що готовий працювати з усіма патріотичними силами в українському парламенті та з іншими політичними силами в суспільстві, “для того щоб Україна з найменшими втратами перенесла поточну світову економічну кризу і впоралася з усіма викликами”.

Раніше в інтерв’ю DW експрезидент Грузії оцінював політичну ситуацію в Україні, як “унікальну” й таку, яка дає шанс змінити країну. “Усі старі підходи і мій старий підхід – вони занадто старі, вони не спрацюють. Тому треба бути більш обережними, не бути під впливом стереотипів в українській політиці”, – зазначив Міхеіл Саакашвілі після повернення в Україну.

і