Основний закон в Україні -це Конституція

Сьогодні прочитав багато коментарів у Фейсбук щодо оцінки рішень і дій вищих посадових осіб у нинішній ситуації .
Наші керманичі кожен день видають чергову порцію «шедеврів юриспруденції» і люди уже заплутались і не знають ,як на них реагувати.
Вважаю ,що більше немає сенсу їх публічно коментувати ,а тому хочу дати декілька юридичних порад людям ,які хочуть самостійно розібратись у нинішній ситуації і визначатись, як на неї реагувати.
Перше. Основний закон в Україні -це Конституція.
У ст19 Конституції встановлено,що ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Далі сказано, що органи державної влади та місцевого самоврядування ,їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі,в межах повноважень та у спосіб,що передбачені Конституцією та законами України.
Якщо говорити про карантин,то підстави і порядок його встановлення визначено у ст 29 закону «Про захист населення від інфекційних хвороб».
Цей закон є базовим і він дає відповіді на всі питання і визначає, як мають діяти посадові особи у нинішній ситуації.
Далі у нас є підзаконний акт. Це Постонова КМУ 211 від 11 березня 2020 року, Вона повинна відповідати закону і не допускає розширеного тлумачення . Тобто її приписи не повинні виходити за рамки того,що передбачено законом.
У цій постанові чітко визначено,те , що на самоізоляції мають знаходитись лише особи,які хворіють,але не потребують госпіталізації ,або ті ,які мали з ними контакти.
Також сказано і про осіб,які відвідували країни де є епідемія коронавірусу. Їх усіх потрібно вважати такими,що мали контакт з хворими і тому вони підлягають обов’язковій обсерваціі(ізоляції ) на термін 14 діб.

Коли мова йде про штрафи за порушення умов карантину ,то це стосується саме цієї категорії осіб.Це визначено а ст 44-3 адміністративного кодексу .
В жодному законі немає і не може бути навіть мови про примушування здорових людей перебувати на самоізоляці чи будь-яким іншим чином обмежувати їх права .
Ще раз наголошую на тому,що обмеження стосується лише тих ,хто хворий,або мав контакт з хворим.
Отже, всі рішення посадових осіб ,які виходять за рамки закону ,можуть і повинні бути оскаржені в судовому порядку.
Далі . Дії посадових осіб які не роблять те , до чого їх зобов’язує закон,або приймають протиправні рішення ,відають незаконні накази і примушують людей робити те,що не передбачено законом слід кваліфікувати за ст364 (зловживання владою або службовим становищем),365(перевищення влади або службових повноважень),367( службова недбалість)
Переконаний,що настане час,коли Україна стане дійсно правовою і демократичною дпржавою ,де будуть правити справедливість і закон. Але для того щоб цей час швидше настав ,ми всі маємо бути небайдужими,сміливими і згуртованими. Тоді будь-який обман не пройде, будь-яке зло буде нас боятись і не буде зазіхати на наші права і свободу.

Oleg Bereziuk

і

ютос