Хто ж такий Андрій Садовий?

Андрій Садовий є мером Львова з 2006 року і традиційно балотується на пост президента України.

Але чи достатньо цього, щоб люди впевнено казали “так, я знаю Садового!”?

В рамках студентської журналістської практики, ми вирішили ознайомитися з життєвим шляхом пана Андрія, програмою, та задати наші традиційні питання.

Чи відповість Андрій Садовий студентам?

Почнемо з його біографії:

Хто ж такий Андрій Садовий?

Мені 50 років. Я вирішив стати кандидатом на посаду Президента України. Чому? Бо це моя країна, якій я бажаю успіху. Ми з командою зробили успішним Львів і хочемо, щоб таким було кожне місто України. Давайте знайомитися ближче.

Хто мене виховав?

Мама – Ольга – спершу викладала історію у кулінарному коледжі, потім навчала дітей готувати. Батько – Іван – майже все життя працював на Львівському автобусному заводі. Батьки познайомилися у студентський час, в їдальні. А згодом народилися ми з молодшою сестрою Ірою.

Де я навчався?

У школі не був відмінником – твердий середнячок. Але і не розбишака. Після 8 класу пішов у технікум радіоелектроніки. У нас вдома є вирізка з газети, де на фото тато будує приміщення цього технікуму (він після армії працював муляром).

Скільки в мене дипломів?

Три. Після армії закінчив електрофізичний факультет Львівської політехніки. Потім пішов на другу вищу – здобув фах економіста. Це те, що було мені близьким, чим я займався і розумів. Трохи згодом отримав кваліфікацію магістра держуправління.

Моя перша робота – м’ясник

Мама зі студентами щороку їздила на практику на море – вони готували їжу на турбазах. І нас з сестрою завжди брала. Там була моя перша робота – в 14 років, м’ясником в їдальні. Мав тоді зарплату 40-50 карбованців.

Як заробив перші серйозні гроші?

Після армії працював на заводі «Львівприлад», потім у Львівському відділенні Фонду соціальної адаптації молоді. Тоді всі починали торгувати у Польщі, і я також спробував. Найбільше вдалося заробити на електронних вагах. Ми купували їх тут і в кілька разів дорожче продавали за кордоном.

Коли потрапив у політику?

У 28-29 років. Вирішив подивитися, як місто виглядає зсередини. Підбив ще 10-12 колег, і ми балотувалися в міську раду. Бачив, що деякі речі можна робити фаховіше та оперативніше.
Щоб краще пізнати міську проблематику, у 2000 році ми заснували громадську організацію «Інститут розвитку міста». Проводили різні форуми, семінари, їздили за кордон спілкуватися з мерами. Тоді визріла думка йти в мери, і я взяв участь у виборах 2002 року. Отримав 3 місце, зрозумів всі свої помилки, і вже в 2006 році, за результатами наступних виборів, здобув підтримку львів’ян і почав працювати міським головою.

Найважчі – останні 4 роки

Коли Порошенко став Президентом – місту почали відверто заважати розвиватися. Порошенко, коли приїхав сюди, зрозумів, що Львів – це виклик для нього. Місто і мешканці надто вільні, непідконтрольні олігархату. І вирішив глушити місто. У Львів не інвестовано жодної гривні з держбюджету. Ми – табу. А «сміттєва блокада», коли Львів хотіли поставити на коліна, стала апогеєм – львів’яни побачили справжнє обличчя Порошенка.

Робити поточне, але дивитися лише вперед!

Одне з перших моїх рішень на посаді мера – розробка концепції розвитку аеропорту. Я розумів, що без якісного аерпорту місто не має шансів. Наш аеропорт збудований на велику перспективу – найкращий в радіусі 400 км. Я всім мерам рекомендую робити речі, які дадуть розвиток на 10-20 років вперед. Мало хто це розуміє і чує, бо застрягають у поточних проблемах. А я завжди кажу: «Дивіться вперед!» До речі, Євро-2012 ми використали для промоції. Це був імпульс для західних медіа і для туристів з інших країн побачити Львів – красивий, успішний і чистий.

Чим займаюся після роботи?

Спорт. Кілька разів на тиждень плавання, віднедавна щоранку бігаю. А ще люблю смачно поїсти. Мама готує фантастично і теща (яка живе з нами), і Катерина. До речі, я вегетаріанець. Полюбляю тушковані овочі, обожнюю борщ (без м’яса). З дитинства захоплююся кіно. Фільм, який переглядав найбільше – «Знахар» режисера Єжи Гофмана. Ще мене дуже «вставив» фільм «Темні Часи» – історія про Черчилля. Також люблю слухати музику. Класична музика – Бах, Шопен. Грузинський композитор Гія Канчелі подарував мені свій диск – це геній. Або послухати Скорика – це все генії! Люблю джаз. Наш джазовий фестиваль Leopolis Jazz дав нове розуміння Львова для дуже багатьох людей.

Кохаю дружину і люблю наших п’ятьох синів

Наші стосунки з Катериною як добре вино – настоювалися. Бог нам дав п’ятьох синів – Івана, Михайла, Тадея, Йосипа та Антонія. Їх усіх називала Катерина. А як буде у нас донечка – то буде моя перевага давати їй ім’я. Я на вістрі багатьох процесів, а сім’я мусить це переживати. Наш будинок кілька разів обстрілювали з гранатомета. Волею долі, коли стріляли – нас не було вдома. Коли кинули гранату восени 2015 року – всі були вдома. Я прийшов до хати, ще не встиг переодягнутися, і тут вибух. Я вийшов на вулицю, а хлопця, який кидав гранату, уже затримав патруль. У нього в рюкзаку було ще декілька гранат. Як мені розказувала Катерина (це, до речі, для мене було шоком) – старший син Іван всіх заспокоїв і взяв ситуацію вдома під контроль. А Тадей запропонував помолитися за хлопця, який кидав гранату. Коли я повернувся, то все було вже спокійно.
Як і кожен кандидат у президенти Андрій Садовий презентував виборцям свою програму:

ПРОГРАМА КАНДИДАТА У ПРЕЗИДЕНТИ УКРАЇНИ АНДРІЯ САДОВОГО

Перші кроки Андрія Садового на посаді Президента України, щоб захистити країну від зовнішньої агресії з боку Росії, повернути українцям контроль за їхніми ресурсами, модернізувати країну й забезпечити добробут людям, а також гарантувати справедливість і відповідальність влади та повернути довіру до неї.

Перші кроки щодо зміцнення обороноздатності та захисту країни:

 • Дбати про солдатів української армії, гарантуючи їм грошове забезпечення військового – не менше 1 000 доларів у гривневому еквіваленті.
 • Змінити систему командування й управління у Збройних силах України відповідно до стандартів НАТО, забезпечивши повагу до солдатів з боку командирів.
 • Забезпечити ветеранові війни повагу від людей та підтримку від держави. Запровадити загальнодержавну програму підтримки ветеранів війни, виплачуючи компенсацію 100 тисяч гривень кожному.
 • Розмістити уздовж державного кордону з Росією та уздовж лінії розмежування боєздатні військові частини та бойову техніку.
 • Затвердити національну програму щодо забезпечення гідних умов проживання для громадян України, які покинуть окуповані території, виявлять бажання жити та чесно працювати в Україні.
 • Відкрити оборонну промисловість для інвестицій та інновацій, зробити оборонний бюджет прозорим, деталізованим та контрольованим.
 • Відсторонити від державного управління тих громадян України, які допомагали й допомагають ворогові під час війни: політиків, працівників органів правопорядку, суддів. Виявити та покарати усіх зрадників.
 • Будувати прагматичні союзи із зовнішніми партнерами. Налагоджувати взаємодію та постійну співпрацю з НАТО, щоб згодом отримати членство.
 • Ініціювати створення Центрально-Східного європейського військового альянсу, учасниками якого мають стати країни Центральної та Східної Європи, що безпосередньо потерпали від агресії або чітко усвідомлюють небезпечну політику РФ щодо цивілізованого світу.
 • Зміцнити співпрацю з ЄС, забезпечивши Спільний авіаційний простір, Єдиний цифровий ринок, приєднання до Митного, Енергетичного союзів.

Перші кроки щодо повернення українцям контролю за природними ресурсами і критичною інфраструктурою України – газопостачанням, електропостачанням, теплом та доступом до паливно-мастильних матеріалів:

 • Заборонити доступ до користування надрами, до власності чи управління критичною інфраструктурою громадянам та юридичним особам Росії і пов’язаним із ними особам. Застосувати санкції до громадян Росії та російських підприємств і пов’язаних з ними осіб, які мають доступ до користування надрами на території України.
 • Заборонити доступ до користування надрами, до власності чи управління критичною інфраструктурою юридичним особам, зареєстрованим в офшорах.
 • Забезпечити доступ до користування надрами на конкурентній основі.
 • Запровадити антимонопольні правила, які б не допускали доступу до власності чи управління критичною інфраструктурою й одночасно доступу до користування надрами (обмежити вертикальні монополії).
 • Гарантувати незалежність регулятора, який надає доступ до користування надрами, до власності чи управління критичною інфраструктурою.
 • Перерозподілити ренту за користування надрами й гарантувати, що більшу частку ренти сплачуватимуть до місцевих бюджетів громад, на території яких використовують ті чи інші надра.
 • Створити енергетичну біржу для конкурентного продажу енергетичних ресурсів (вугілля, газу) і електроенергії.
 • Створити ефективну модель зеленої генерації.
 • Побудувати нові нафтопереробні заводи для потреб національної безпеки і зменшити імпорт бензину.
 • Оновити теплові мережі через механізми фінансування проектів з енергоефективності.
 • Встановити кримінальну відповідальність за неналежне управління критичною інфраструктурою.

Перші кроки щодо розвитку аграрного сектору:

 • Гарантувати українським фермерам дешеві кредити для придбання землі.
 • Дозволити купувати землю тільки громадянам України.
 • Обмежити кількість землі, яку може придбати одна особа.
 • Запровадити прозорий продаж права оренди на землі державної власності.
 • Стимулювати виробництво та реалізацію української сільськогосподарської техніки.

Перші кроки щодо розвитку економіки і стимулювання точок економічного зростання:

 • Зменшити імпорт російських товарів, мінімізувати інші форми економічної залежності від держави-агресора.
 • Здійснити прозору й ефективну приватизацію більшості державних підприємств.
 • Ліквідувати всі економічні підрозділи прокуратури, поліції, Служби безпеки України та податкову міліцію, скасувати їхні повноваження у сфері економічних злочинів.
 • Вилучити з Кримінального кодексу України статтю 205 «Фіктивне підприємництво». Заохочувати громадян України інвестувати в українську економіку, зокрема у критичну інфраструктуру.
 • Відновити у всіх областях роботу внутрішніх аеропортів та перетворити їх на сучасні сервісно-логістичні центри через інструменти державно-приватного партнерства.
 • Підтримати розвиток авіабудування через розвиток внутрішніх авіаперевезень та створення національного лоукост-перевізника.
 • Створити умови для розвитку річкових перевезень через прозоре регулювання роботи водного транспорту.
 • Підтримати розвиток вітчизняних підприємств, що виробляють громадський електричний транспорт через часткову компенсацію з бюджету банківських кредитів для розвитку підприємств, вигідні лізингові програми закупівлі транспорту.
 • Розвивати покриття широкосмугового інтернету спільними зусиллями держави та бізнесу, особливо для сільського населення, а також освітніх та медичних закладів.
 • Підтримати розвиток креативної економіки, коли ідеї, а не лише ресурси та технології, приноситимуть успіх та створюватимуть додану вартість. Інновації допоможуть зупинити відтік молоді з регіонів зокрема та України загалом, розвивати міста та сільські громади, зберігати ідентичність.

Перші кроки щодо прозорого бюджетування і справедливої податкової системи:

 • Запровадити прозорі і справедливі стандарти й механізми складання державного бюджету та місцевих бюджетів. Забезпечити відкритість інформації щодо використання коштів платників податків.
 • Запровадити податок на виведений капітал.
 • Запровадити контроль за трансфертним ціноутворенням.
 • Зробити прозорою роботу митниці та фіскальної служби.
 • Синхронізувати бази даних усіх державних органів, які надають послуги для бізнесу.

Перші кроки щодо відновлення справедливого правосуддя і невідворотності покарання за корупцію:

 • Притягнути до відповідальності корумпованих чиновників та суддів за допомогою новостворених антикорупційних органів.
 • Запровадити автоматизовану систему верифікацій електронних декларацій. Чиновники та політики, які все життя перебували на державній службі, мають довести походження своїх статків або бути притягнутими до відповідальності за незаконне збагачення.
 • Не менше 25 % конфіскованих у корупціонерів коштів використовувати на державні гуманітарні програми (будівництво лікарень, шкіл, дитячих садків тощо).
 • Цифровізувати публічні послуги, мінімізувавши контактування громадянина та чиновника. Забезпечити особі через електронні сервіси доступ до усіх державних послуг.
 • Ліквідувати непотрібні контролюючі органи держави, які «паразитують» на бізнесі та громадянах.
 • Повернути до закону вимогу щодо наявності юридичної освіти як обов’язкової умови для призначення на посаду Генерального прокурора.
 • Ухвалити закон про захист викривачів і розкриття інформації про шкоду або загрозу суспільним інтересам.
 • Запровадити механізми максимальної відкритості в діяльності всіх органів влади і місцевого самоврядування та доступності чиновника для громадянина, а також ефективні інструменти громадського контролю за роботою органів влади та місцевого самоврядування.

Перші кроки щодо відновлення соціального добробуту:

  • Провести перепис населення і створити єдиний реєстр фізичних осіб.
  • Підвищити прожитковий мінімум для працездатних осіб до рівня фактичного його розміру, який оприлюднює уряд.
  • Запровадити обов’язкову систему індивідуального пенсійного накопичення без збільшення ЄСВ.
  • Зобов’язати державні компанії впроваджувати соціально відповідальну стратегію діяльності щодо персоналу, споживачів, екології тощо, зокрема оприлюднювати нефінансові показники діяльності.
  • Запровадити стимули для розвитку соціальної відповідальності приватних компаній.
  • Забезпечити щорічне фінансування медичної галузі – не менше 5 % ВВП.
  • Забезпечити медичним працівникам гідну винагороду та можливості для розвитку. Упродовж п’яти років вийти на рівень оплати праці лікаря – не менше 1 000 доларів у гривневому еквіваленті.
  • Запровадити систему медичного страхування, за якої 15 % сплаченого ЄСВ будуть відраховані на особистий рахунок кожного громадянина.
  • Запровадити програми заохочення здорового способу життя, заняття фізичною культурою та спортом, протидії шкідливим звичкам у суспільстві.

Ефективно боротись з дитячим алкоголізмом.

Перші кроки щодо посилення спроможності громад:

 • Змінити структуру перерозподілу усіх зібраних податків в державі таким чином, щоб 50% усіх коштів лишалося в громадах.
 • Забезпечити усім містам України рівний доступ до податку на доходи фізичних осіб.
 • Забезпечити сплату частини податку на доходи фізичних осіб за місцем отримання особою адміністративних послуг.
 • Передати на місцевий рівень до спроможних громад функцію управління місцевими податками і зборами.
 • Використати потужність великих міст, щоб розвивати конкретні регіони, реалізовувати великі інвестиційні програми, покращувати добробут прилеглих до міста громад. Запровадити форму міських агломерацій як спосіб взаємовигідної співпраці міста з навколишніми громадами.
 • Повернути Києву місцеве самоврядування, ухваливши новий закон про столицю України – місто Київ.
 • Забезпечити спроможність сільських громад, щоб села стали місцем комфортного проживання для людей та збереження української національної ідентичності.
 • Надати громадам право планувати території та розпоряджатися землями поза межами населених пунктів.
 • Запровадити сучасні механізми прямої участі громадян в управлінні громадою: громадські слухання, електронні петиції, бюджет участі (громадський бюджет), публічні консультації тощо.

Перші кроки щодо побудови якісної системи освіти:

 • Спрямувати в освітню сферу 25 % бюджетних коштів.
 • Зробити професію вчителя конкурентною. Формула грошової винагороди вчителя: середня заробітна плата в Україні + 1/3 середньої заробітної плати в Україні.
 • Зберегти та відновити професійно-технічну освіту. Пов’язати професійну освіту з потребами підприємництва на місцевому рівні через прямі замовлення від роботодавців та місцевої влади.
 • Запровадити конкуренцію серед вищих навчальних закладів через проектне фінансування науки та інновацій для 10 найкращих університетів, визначених на конкурсних засадах.
 • Повернути науку в університети, а університети відпустити на волю для наукового пошуку й конкуренції. Започаткувати програми грантової підтримки наукових досліджень в Україні. Фінансувати освіту та культурний розвиток з акцизу на тютюн та алкоголь. Інвестувати ці кошти в розвиток дітей (музика, малювання, спорт тощо).

Перші кроки щодо відновлення і зміцнення зв’язків з українцями у світі:

 • Запровадити механізм набуття громадянства для тих осіб, які народилися в інших країнах, мають інше громадянство, але вважають себе українцями і хочуть розбудовувати українську державу (за винятком держави-агресора).
 • Запровадити систему моніторування та оцінювання якості дипломатичної служби України.

Перші кроки щодо зміцнення відповідальності влади:

Закріпити в Конституції:

 • вибори до Парламенту на пропорційній основі з відкритими списками;
 • ліквідацію обласних та районних державних адміністрацій;
 • голосування за закони більшістю присутніх у залі депутатів;
 • зменшення кількості депутатів Парламенту до 300 осіб;
 • персональну відповідальність Прем’єр-міністра та міністрів за виконавчу владу в країні;
 • відповідальність Президента України й дієву процедуру імпічменту.

Ознайомившись з програмою кандидата – хочеться задати йому кілька питаннь, які ми, студенти Університету “Україна” підготували спільно:

 1. Як саме Ви плануєте повернути окуповані території? Скільки часу та сил знадобиться для цього?
 2. Ви бажаєте огородити нас від країни-агресора. Але як Ви намірені налагодити контакт з російськомовними українцями?
 3. Якщо Крим все ж таки повернеться в Україну – на яких умовах?
 4. Ви, як мер та громадянин Львова, чудово розумієте ситуацію з міграцією українців з нашої держави. Щось збираєтесь з цим зробити?
 5. Повертаючись до того, що молодь просто “тікає” з країни не лише через економічну, політичну та трудову проблему, а й через призов до строкової служби. Не думаєте її замінити на повну контрактну армію?
 6. Ви вже мер Львова 13-й рік. Ви відчуваєте підтримку від земляків у вашій президентській кампанії? А за Львовом?
 7. Балотуєтесь у президенти не в перший раз. Хто, на Вашу думку, є достойним Вашим опонентом в цьому році? Хто стане президентом?
 8. Після перемоги яка доля чекає телеканал “24”? Не буде як з “5 каналом” після перемоги Порошенка?
 9. Які книги, фільми, вистави порекомендуєте молоді? Чи часто буваєте в театрах, бібліотеках, музеях?
 10. Чому саме Ви? Чому саме за Вас мають голосувати українці і чим Ви відрізняєтесь від інших кандидатів?

Владислав Бабайцев, студент Університету “Україна”

До  кандидата в Президенти Андрія Садового – особисто

Шановний пане Андрію!

В структурах медіа-групи Української пресової корпорації проходять журналістську практику студенти  Університету “Україна”. Вони отримали завдання написати про кандидатів у Президенти і сформувати кілька питань від молоді. На жаль, піарники більшості кандидатів зневажливо ставляться до студентів і не реагують, що вже свідчить про їх фаховість… Особисто відгукнулися І.Смешко, О.Богомолець… Сподіваємося і Ви…

Матеріал з питаннями опубліковано на десятках наших сайтів і блогів. Сподіваємося отримати Ваші відповіді, які теж опублікуємо.

З повагою,

Віктор Тригуб, редактор журналу “Музеї України”, куратор студентської практики

і

ютос