ЕВАКУАЦІЯ ЛЮДЕЙ З МІСЦЬ ПРОВЕДЕННЯ БОЙОВИХ ДІЙ ТА З ПОТЕНЦІАЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНИХ РАЙОН

Донецький обласний навчально-методичний центр культури

ЕВАКУАЦІЯ ЛЮДЕЙ З МІСЦЬ ПРОВЕДЕННЯ БОЙОВИХ ДІЙ ТА З ПОТЕНЦІАЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНИХ РАЙОНІВ

Укладач:

Артем ЛОВЯГІН – заступник директора з методичної роботи «ДОНМЦК»

ТРИВОЖНИЙ «РЮКЗАК»

Тривожний рюкзак призначений тільки для одного – максимально швидкої евакуації з території надзвичайної ситуації. Обов’язковій евакуації підлягає населення у разі виникнення загрози катастрофічного затоплення місцевості, землетрусу, масових лісових пожеж, збройних конфліктів тощо.

Тривожний рюкзак повинен бути в кожній родині.

«Валізка (рюкзак)»

У першу чергу потрібно визначитися з самою «валізкою». Для цієї мети краще всього використовувати рюкзак. Уявіть ситуацію, в якій вам доведеться йти пішки, а не їхати на автомобілі. Наприклад, на дорогах може бути затор, і потрібно буде продовжувати евакуацію пішки. Накинули рюкзак і пішли. Укладайте речі так, щоб можна було легко знайти те, що вам потрібно. І звичайно, рюкзак повинен бути якісним.

Список речей

А тепер розглянемо більш докладно список речей і продуктів, які повинні бути в рюкзаку. Отже, для надзвичайних ситуацій, описаних вище, у вас повинен бути напоготові якісний надійний рюкзак з такими речами і продуктами.

1. Копії важливих документів (паспорта, свідоцтва про народження дітей, автомобільних прав, пенсійного посвідчення, правовстановлюючих документів на нерухомість тощо) зробіть заздалегідь і запакуйте у водонепроникну упаковку. Документи укласти потрібно так, щоб їх легко можна було дістати. Бажано покласти з документами фотографії рідних і близьких.

2. Кредитні картки і невеликий запас готівки.

3. Дублікати ключів від будинку та авто.

4. Карта місцевості і доведений до відома всіх членів сім’ї спосіб екстреного зв’язку і місце зустрічі.

5. Пристрої зв’язку і доступу до інформації. Невеликий радіоприймач з можливістю прийому FM діапазону. Приймач дозволить бути в курсі, що відбувається (запасні батарейки для приймача). Можна взяти недорогий мобільний телефон із зарядним пристроєм.

6. Ліхтарик, із запасними батарейками для нього.

7. Компас і годинник. Краще водонепроникні.

8. Ніж складний універсальний (до складу якого зазвичай, входять інструменти шило, викрутка, ножиці і багато іншого).

9. Сигнальні засоби (свисток).

10. Рулон широкого скотчу.

11. Шнур синтетичний, діаметр 4-5 мм, довжина – 20 м.

12. Блокнот і олівець.

13. Нитки та голки.

14. Аптечка першої необхідності, що містить базовий загальноприйнятий набір ліків (та медикаменти у разі хронічних захворювань). Віддайте перевагу тим лікарським засобам, про правила застосування яких ви чітко обізнані.

15. Одяг (нижня білизна, шкарпетки, запасні штани, сорочка або кофта, надійне і зручне взуття за сезоном.

16. Гігієнічні засоби (зубна щітка і паста, невеликий шматок мила, рушник, туалетний папір, кілька упаковок сухих хусток, кілька носових хусток, вологі серветки). Жінкам – засоби особистої гігієни.

17. Товари для дітей.

18. Сірники (краще туристичні). Запальничка.

19. Запас їжі на декілька днів. Все, що можна їсти без приготування і що займає мало місця, довго зберігається. Питна вода на перший час.

ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ НА БЛОКПОСТАХ

“Під час огляду на блокпост зберігайте витримку, будьте ввічливі і спокійні.

У вас можуть перевіряти документи, питати прописку, оглядати на предмет наявності слідів від зброї і пороху, проводити огляд особистих речей”, – йдеться у пам’ятці.

− Під’їжджаючи до блокпосту, обов’язково скиньте швидкість і вимкніть дальнє світло – по сліпучим фарам можуть стріляти без попередження;

− Увімкніть аварійне світло;

− Тримайте при собі паспорт, водійські права та довіреності, пред’являйте їх за вимогою, намагаючись не давати в руки;− Не розмовляйте по мобільному телефону;− Не реагуйте на провокаційні фрази, давайте відповіді чітко і стримано, ввічливо;− Не беріть з собою фото- і відеотехніку, не записуйте на інформаційні носії те, що відбувається;

− Приберіть зі своїх речей будь-яку символіку, що виражає вашу прихильність до якоїсь зі сторін конфлікту;

− Не тримайте руки в кишенях або відкритих сумках;− Не з’ясовуйте скільки техніки і який склад підрозділу – це не Ваша справа;

− Намагайтеся не рухатися по трасах після настання комендантської години;− Не піднімайте галас, якщо Вас не пропустили, беззаперечно виконуйте вимоги тих, хто контролює блокпост.

САМОЗБЕРЕЖЕННЯ

Якщо ви ще не вирішили залишити небезпечну зону, а місто (район, квартал) вже знаходиться в зоні активних дій, пам’ятайте, що ви зобов’язані берегти здоров’я самого себе і своїх близьких.

Якщо Ви залишилися в місті:

− Уникайте стратегічних об’єктів, трас, колон автомашин, блокпостів, місць скупчення людей – всі вони в будь-який момент можуть опинитися під вогнем;

− При собі завжди тримайте ДОКУМЕНТИ, що підтверджують вашу особу. У разі їх відсутності Вас мають право затримати;

− Шибки посильте липкою стрічкою, скотчем і картоном, закладіть рами подушками. Найпоширеніші рани – осколкові;

− Вкажіть місце вашого укриття на плакаті яскравою фарбою і помістіть на видному місці, впишіть туди ваші номери телефонів;− Утеплювайтесь, щільно закривайте вікна та двері. Залишаючи будинок, повідомляйте близьким ваш детальний маршрут;

− Зміцнюйте місце свого перебування мішками з піском, поруч з житлом тримайте запас дров чи вугілля, але не горючих матеріалів;− Максимально запасайтеся водою, продуктами, теплим одягом;− Не залишайте ДІТЕЙ без нагляду, не випускайте їх на вулицю, при пересуванні містом тримайте за руку;

− Економте паливо;− Тримайте біля себе аптечку, не виходьте без неї на вулицю;

− Не залишайте своє укриття під час денних обстрілів, навіть якщо Вам здається, що все затихло;− Рух транспорту може бути призупинено незалежно від часу доби. Будьте готові проробляти будь-який шлях пішки, одягайтеся зручно;

− Ні в якому разі не носіть одяг захисного кольору або подібному йому за кольором.

Якщо Ви побачили людину у військовій формі, зі зброєю в позиції бойової готовності, ОБОВ’ЯЗКОВО:

− Повільно покажіть чисті долоні, піднімаючи руки злегка над собою;− Спокійно і стримано поясніть, що ви не маєте зброї;− Якщо поруч з вами дитина, заспокойте і, обхопивши правою рукою, відведіть злегка назад, станьте у напівоберт;

− Запитайте, як можна залишити лінію вогню;− Негайно покиньте зону небезпеки;

− При прояві агресії, не заперечуйте, зберігайте спокій і чітко виконуйте вказівки.

АРТОБСТРІЛ ТА АВІАУДАР

Якщо ви почули характерний свист або в нічний час побачили дію світлової гранати, негайно сховайтеся в безпечне місце. В ідеалі – це бомбосховища, але їх можуть замінити нижні поверхи приміщення з товстими стінами (сталінські будинки, підвали надійних невисоких будинків (важливо, щоб з них було як мінімум два виходи), підземні переходи, приміщення з несучими стінами (санвузол), чавунна ванна.

Головне, щоб це місце було подалі від вікон і оточене бетоном.

Артобстріл триває до двадцяти хвилин, авіаналіт – набагато менше. Сучасні бомбардування не можуть тривати довго. Все завершиться максимум після сотого вибуху. Рахуйте хвилини і кількість ударів.Не залишайте своє укриття до закінчення обстрілу. Не знімайте обстріл на телефон і не намагайтеся визначити кут попадання снаряду.Будьте пильні!

У зону обстрілу, як правило, потрапляють будинки, що знаходяться на околицях міста і квартали, збудовані поруч зі стратегічними об’єктами. Якщо ваш будинок старий, панельний, у ньому застарілі перекриття та балкони, він так само небезпечний і може бути зруйнований.

ЗАВАЛИ

Якщо ви опинилися під завалами, постарайтеся очистити простір біля обличчя та грудей, розслабте м’язи і заспокойте дихання, постарайтеся повідомити про себе, використовуючи засоби зв’язку, або привертайте увагу галасом, наприклад, стуком. Не кричіть, якщо ви в “повітряному мішку”, економте повітря – до зруйнованої будівлі обов’язково прибуде бригада МНС і вас почують.

Вивільнення може зайняти більше часу, ніж хочеться потерпілому. Будьте терплячі, не приймайте рішення самоевакуюватися в разі сильного завалу.

АРТОБСТРІЛ У ДОРОЗІ

Негайно лягайте на землю туди, де є виступ (початок тротуару, бордюр), або хоча б в невелике заглиблення. Якщо поруч є бетонна конструкція – лягайте поруч з нею, але подалі від споруд, які можуть обрушитися або спалахнути при прямому влученні.Захист дають земляні щілини або траншеї, неглибокі підземні колодязі й широкі труби водостоку, канави глибиною 1-2 метри на відкритому місці, оглядові ями відкритого (на повітрі) гаража або СТО, а також каналізаційні люки.Більшість снарядів розриваються безпосередньо над ґрунтом, тому осколки у момент вибуху розлітаються на висоті менше 30-50 см над поверхнею.Лягайте, обхопивши голову руками. Закривайте долонями вуха і відкрийте рот – це врятує від контузії, вбереже від акустичного удару

ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ В ТРАНСПОРТІ ЗНАХОДИТИСЯ НЕБЕЗПЕЧНО!

Легкова машина або автобус – помітна ціль. Найбільша небезпека – вибух бензобака.

Використовуйте шосе, дороги міжобласного значення, пересувайтеся шляхами інших автомобілів. Дізнавайтеся стан дороги за добу – можливі руйнування мостів, повне блокування доріг. Ніколи не залишайте автотрасу з машиною або без неї, не наближайтеся до бордюрного каменя і не виходьте на узбіччя.Якщо ви перебуваєте в автотранспорті, який став мішенню для прямого обстрілу, зупиніться і негайно залишіть його, краще з протилежного від обстрілу боку. Лягайте на землю, але не поруч з машиною, і поповзом перебирайтеся в більш надійне місце біля узбіччя дороги, в кювет.Рухайтеся короткими відстанями відразу ж після наступного вибуху.

СТЕЖТЕ ЗА ДІТЬМИ!

Їх можуть привабити незнайомі предмети на землі – осколки і снаряди. Залишаючи місце притулку, уважно дивіться собі під ноги. Бойові елементи можуть розриватися при падінні, в повітрі або від доторку. Загрозу можуть становити будь-які снаряди.

ВИБУХОВИЙ ПРИСТРІЙ

Протитанкові міни встановлюються на дорогах, шляхах сполучення та призначені для знищення транспорту. Вони об’ємні, мають складну конструкцію і дуже помітні. Встановлюються в зелених насадженнях, полях, основними трасами і під мостами, близько сільських населених пунктів.

Протипіхотні міни – найбільш небезпечні. За розміром вони набагато менше протитанкових, можуть розірватися в будь-якому місці, де ходять люди. На вигляд вони можуть бути чим завгодно: схожі на флягу, капкан, сталевий тюбик з пластиковою “пелюсткою”. Точне розташування мін і правила їх ліквідації можуть знати тільки фахівці.Якщо ви виявили підозрілий предмет (дерев’яний, пластмасовий, металевий) – повідомте про це в МНС, позначте місце яскравим шматком тканини, гілками.

ПЕРША ДОПОМОГА

Завжди тримайте при собі аптечку першої допомоги:− Анальгін – 0,5 гр. (10 таблеток в упаковці)− Валідол – 0,06 гр. (10 таб. В упаковці)- Валокордин (корвалол)− Нітрогліцерин – в таблетках− Аерозоль або мазь (знеболююча, антибактеріальна, протизапальна) для обробки опіків− Антисептичні краплі для очей – застосовується при опіках, травмах очей− Валеріани екстракт− Перекис водню− Аміаку розчин− Фізрозчин− Лейкопластир бактерицидний 2,3 см х 7,2 см− Бинт стерильний 5 м х 10 см− Серветки кровозупиняючі №3− Пов’язки і антимікробні− Гумовий кровозупиняючий джгут− Пакети перев’язувальні індивідуальні− Ножиці тупокінцеві− Рукавички стерильні− Спирт− Дексаметазон (протиалергічний, антигістамінний)− Активоване вугілля (антидот) №20− Зеленка− Фталазол

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ПОРАНЕННІ

Якщо Ви отримали пошкодження внаслідок впливу осколків, куль, дробу, картечі, шрапнелі:

1. Перевірити чи безпечно перебувати в місці отримання травми.2. Покликати на допомогу, постаратися викликати швидку допомогу.3. Зупинити кровотечу: накласти джгут (ремінь і т.д.) на 5-10 см вище джерела кровотечі (не так на голе тіло) там, де артерія найближче прилягає до кістки.Через 30-40 хвилин послабити, закриваючи рану рукою. Якщо кровотеча поновитися, знову затягнути.

Якщо кровотеча незначна, то відразу приступати до перевірки дихання, після чого тільки накласти пов’язку з того, що буде під рукою (шарф, хустку і т.д.), по можливості промивши перед цим рану хоча б простою водою.

ПІДТРИМУЙТЕ ОДИН ОДНОГО

Якщо ви живете в зоні, наближеній до бойових дій, будьте готові до екстремальних ситуацій. Кожна людина – індивідуальність і його реакція на події може бути різною, аж до глибокої депресії.Пам’ятайте! Великою загрозою є страх, безнадія, відсторонення від проблем і придушення емоцій.Усвідомлення, контроль, самопоміч – основні правила виживання. Найважчі психологічні травми народжуються від умисних дій людини. Вмійте вийти з глухого кута і допоможіть іншим.

ПРАВИЛА ДОПОМОГИ ПРИ ТРАВМАТИЧНОМУ СТРЕСІ

− Припиняйте чутки і паніку, зберігайте спокій.

− Не концентруйтеся на власних стражданнях.− Економте сили. При гострих нападах – закривайте очі і глибоко дихайте через ніс.

− Повільно вимовляйте усередині себе фразу “я абсолютно спокійний”, використовуйте лічбу.

− Підтримуйте людей, які поруч з вами.− Будьте мужні. Впоравшись з кризою, ви станете сильнішими.− Ви не залишитеся наодинці зі своїми проблемами.

− Правильна поведінка в зоні конфлікту та дотримання елементарних правил безпеки зберігає життя.!!! ПАМ’ЯТАЙТЕ !!!

ВИ ПОВИННІ ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ В МІСЦІ ТИМЧАСОВОГО ПЕРЕБУВАННЯ І ОТРИМАТИ ВІДПОВІДНИЙ ДОКУМЕНТ

Ми віримо в свою армію!

Наші воїни найкращі!Наші воїни – наша гордість!

Наші воїни – наша мужність та віра в Перемогу!

і

ютос