Французька розвідка розглядає три сценарії розвитку для України

Французька розвідка розглядає три можливі сценарії розвитку подій навколо України.

Про це пише Андрій Шкіль на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook.

Російські війська біля кордонів України

Перший сценарій – повномасштабне вторгнення в Україну. За даними французької розвідки, Москва може це зробити за тиждень. Уздовж українського кордону Росія розгорнула від 100 000 до 150 000 військових. Відповідно до цього сценарію, як з російського, так і з українського боку, можуть бути значні людські втрати. У разі такого розвитку подій британці вже підготували план термінової евакуації своїх громадян.

Другий сценарій – анексія Донбасу, він вивчається з особливою увагою, оскільки вважається вірогіднішим, вважає високопоставлений французький військовий. Росіяни можуть спровокувати там інцидент і використати його як привід для втручання, з надсиланням сухопутних військ на території лнр-днр.

Третій сценарій – захоплення стратегічних міст на півдні України для встановлення сухопутного зв’язку із Кримом, анексованим Росією у 2014 році.

За будь-яких сценаріїв європейці припускають, що Росія використовуватиме стратегію «війни нового покоління», розроблену російським генералом Валерієм Герасимовим, яка передбачає тотальний конфлікт на військовому, економічному та інформаційному рівнях.

«На відміну від європейців, росіяни не шукають компромісів. Для них дипломатія – це “гра з нульовою сумою”: якщо один виграє, інший програє. У їхньому менталітеті не існує поняття безпрограшний варіант», — каже в інтерв’ю тижневику l’Express високопоставлений французький дипломат та колишній посол Франції у США (2014 — 2019) Жерар Аро. Він зізнається, що неодноразово спостерігав за такою поведінкою росіян під час переговорів у Раді Безпеки ООН, де він був постійним представником з 2009 до 2014 року.

Колишній посол згадує, як в ім’я інтересів Франції пішов на поступку (в інтерв’ю він не уточнює, про яку саме поступку йдеться), але росіянам і не спало на думку зробити те саме, якою б маленькою ця поступка не була. Дипломат вважає, що Захід приречений з РФ на довічне протистояння. У ситуації з Україною Жерар Арно вважає, що Кремлю необхідно дати зрозуміти, що вихід за рамки прийнятного – коштуватиме їм дорого.

«Вже п’ять років Еманюель Макрон простягає руку Владіміру Путіну. У 2017 році запрошував його у Версаль, потім приймав у президентській резиденції у Брегансоні. Пані Меркель зробила аналогічні спроби. Нічого не вийшло. Їм тяжко зрозуміти, що хоче Путін, знаючи, що ні французи, ні німці не ненавидять росіян. У будь-якому випадку, ми можемо зробити одне спостереження: Путін ніколи не мав жодного прагнення до відкритості чи компромісу щодо Європи», — каже колишній французький посол у США.

Він теж наголошує, що Путін часто ризикує і схильний до авантюр і він це вже продемонстрував у Грузії, Україні, Сирії та інших країнах. «Путін не шахіст, а гравець у покер», – вважає Жерар Аро.

Російські війська біля кордонів України. За даними New York Times

Стосовно намірів Путіна в Україні, дипломат вважає, що Кремль хоче зробити із сусідньої країни буферну державу, яка назавжди відмовиться від приєднання до НАТО. За словами Жерара Аро, РФ одержима тим що перебуває в оточенні, і бажанням виходу до теплого моря.

«Для Москви нестерпно бачити прапор НАТО, який майорить над Таллініом або Ригою, рівно ж як і перспективу приєднання України до Західної Європи», — каже французький дипломат.

США зіштовхнулися із найбільшою дипломатичною кризою з моменту закінчення холодної війни. Про це пише Le Figaro і називає зустріч у Женеві спробою знизити ескалацію та переглянути відносини РФ із НАТО.

Газета твердить, що на карту поставлено долю України перед загрозою російського вторгнення, а також безпеку європейського континенту. Американська дипломатія опинилася перед дилемою, вибором між твердістю та поступливістю. З одного боку, є ризик військової ескалації з катастрофічними наслідками, а з іншого — дипломатичні поступки, які можуть дискредитувати гарантії безпеки США та НАТО.

Le Figaro вважає, що Вашингтон має обмежений простір для маневру. Джо Байден виключив розміщення американських військ в Україні, при цьому пообіцяв суворі санкції у разі вторгнення Росії, але, як визнають приватно дипломатичні джерела Le Figaro в США, з 2014 року санкції не запобігли ані анексії Криму, ані фактичному відділенню Донбасу, ані російським. кібератаки, ані спроби Москви вбити своїх опонентів в РФ і за кордоном.

Коментуючи початок переговорів між США та Росією, Le Figaro вважає, що надії на досягнення угоди невеликі: женевські переговори відбуваються дуже непросто, і жодна зі сторін не виявила наміру йти на поступки. “Рівень недовіри, схоже, вищий, ніж будь-коли після розпаду СССР”, – пише права газета.

У деяких союзників США є побоювання, що Вашингтон і Москва будуть за зачиненими дверима вести діалог, не повідомляючи їх про зміст. «Я не здивуюся, якщо російські ЗМІ повідомлять вже в момент переговорів, що США пішли на всілякі поступки», – попереджає на сторінках Le Figaro високопосадовець Держдепартаменту США. Він запевняє, що ці переговори 9 і 10 січня мають ознайомлювальний характер і жодних зобов’язань сторін на даному етапі не передбачають. За його словами, «все, що обговорюється, має бути розглянуте у Вашингтоні та стати предметом обговорення з партнерами та союзниками не пізніше ніж за тиждень».

Автор: Андрій Шкіль

і

ютос